Daha İyi Öğrenmek İçin Kullanabileceğiniz Sodti Tekniği Nedir ?

Yaşadığımız süre boyunca beynimiz hep yeni şeyler öğrenmektedir. Düşünürken, film izlerken, kitap okurken veya en basitinden yolda yürürken bile beynimiz algılar ve öğrenir. Sürekli öğrenim hep devam eder, hiç durmaz. Hal böyleyken bir zaman sonra beynimizin içi çeşit çeşit bilgilerle dolar ve yeni bilgilere ayrılan boş alan azalır. Peki bu boş alanı kendimiz genişletebilir miyiz? Gelin bugün “Daha iyi öğrenmek” amaçlı “Sodti Tekniği”ni inceleyelim.

Sodti Tekniği hayatımıza Barış Özcan ile giren oldukça etkili bir öğrenme yöntemidir.

Sodti Tekniği 5 aşamadan oluşuyor:

  1. SEV

Küçüklükten beri duyduğumuz “Bir işi severek yap ya da sevdiğin işi yap” sözü bu aşamanın ana fikridir. Kenan Doğulu’nun ‘Aşk ile Yap’ şarkısına ithafen “Ne yaparsan yap aşk ile yap”.  Aynı şey öğrenme için de geçerlidir. Herhangi bir konuyu, bilgiyi öğrenirken veyahut ders çalışırken çalıştığımız konuyu seversek, çalışmamızdan keyif alırsak kesinlikle işin sonunda amacıma ulaşmamız daha kolay olur.

  1. OKU

Okumak öğrenmenin temelidir. Her şey okuyarak başlar. Gelin görün ki hepimizin en çok ihmal ettiği eylemdir de. Bir sürü bilgiyi en iyi şekilde öğrenmek isteriz ama okumak hepimize o kadar zor ve stresli gözükür ki. Halbuki başarının sırrı çok okumaktadır. Derler ya çok gezen mi çok okuyan mı diye? Okuyarak gezen daha çok şey öğrenir. Kısacası okumak önemlidir, başlangıç noktasıdır, bitiş noktasının aynasıdır.

  1. DENE

Öğrenmenin ilk aşamalarında önce sevdik sonra okuduk. Şimdi marifet teoriyi pratiğe çevirmekte. Ünlü bilim insanlarına bakın. Edison ampulü ilk deneyinde bulmuş? Hayır! Ama önce sevmiş, bilimi sevmiş, araştırmayı sevmiş, keşfetmeyi sevmiş; bunun için merak etmiş, sormuş, okumuş, cevabını öğrenmiş. Ardından denemiş, defalarca, pes etmeden, başarıya ulaşana kadar. Her denemesinde yanlış yaptığı bir noktayı fark etmiş. Bir sonrakine daha dikkatli başlamış. Sonunda başarmış. 

  1. TEKRARLA

Sürekli tekrar etmek hem öğrenmemizi kolaylaştırır hem hafızamızı geliştirir, hem alışkanlık haline getirir. Sevdik, okuduk, denedik. Sıra bol bol tekrara geldi. Balerinleri veya buz patencilerini düşünün. Herhangi bir hareketi önce öğrenirler ardından kas hafızasına kaydetmek için tekrar tekrar yaparlar. Ders çalışırken bile hocanın anlattıklarını tekrar etmezsek bir süre sonra öğrendiklerimiz uçar gider. Öğrenmek önemlidir ancak öğrenmenin asıl kalıcılığını sağlayan sürekli tekrardır. 

  1. İZLE

Kendimizi değerlendirmek, öz eleştiri yapmak ve sonucunda artı eksilerimizle öğrenme gelişimizi devam ettirmek tekniğin son aşamasıdır. Yaptığımız işten ne kadar verim aldığımız veya gerçekten mutlu olup olmadığımız ancak kendimizi dinlememizle anlaşılır. Bu aşama çevredekilere kulak kabartacağımız değil yalnızca kendimize kulak vereceğimiz bir aşamadır.