Feynman Tekniği Nedir ve Uygulama Adımları Nasıldır?

Öğrenme, tekrarlayarak veya deneyim yoluyla bireyin davranış ve düşüncelerinde meydana gelen uzun süreli değişimlerdir.

Dünyaya gözlerimizi ilk açtığımız andan itibaren öğrenmeye başlarız. Tepki vermeyi, yemek yemeyi, yürümeyi ve konuşmayı aşama aşama öğreniriz. Büyüdükçe gelişen algımızla beraber öğrenmenin yöntemleri de değişir. “Öğrenici” olduğumuz yıllarda hayat boyu devam eden öğrenmeyi alışkanlık haline getiririz. Eğitimimiz sırasında öğrendiğimiz bilgilerin hafızamızda uzun süreli yer edinebilmesi için sürekli ve planlı çalışmamız gerekir. Bunun için herhangi bir iş veya öğrenme aşamasında verimli ders çalışma yöntemlerini uygulamak bizi başarılı sonuçlara götürür.

“Öğrenmenin en iyi yolu öğretmektir.”

 Frank Oppenheimer

Bilimsel araştırmaların çoğunda yer aldığı üzere öğrenmenin en etkili yolu edindiğimiz bilgileri bir başkasına anlatmaktır. Hafızamızda yer alan taze bilgileri beyin süzgecimizden geçirerek karşımızdakine aktardığımız anda o bilginin kalıcılığını arttırırız. Bu şekilde “kendi kendine öğrenme” yöntemine bir kapı aralamış oluruz. Albert Einstein’ın ifade ettiği gibi “Bir şeyi altı yaşındaki bir çocuğa anlatamıyorsanız, siz de anlamamışsınız demektir.”

Bilginin en erişebilir olduğu çağa denk gelmiş olmanın verdiği mutlulukla hızlı akan zamana ayak uydurabilmek ve sürekli yenilenen bilgileri aklımızda tutabilmek bazen zorlayıcı olabilir. Richard Feynman, uygulanacak birkaç adımla her şeyi öğrenmemizi sağlayan bir yöntem tasarlamıştır. Zaman içerisinde “Feynman Tekniği” olarak kabul gören bu yöntem Einstein’ın sözünü kanıtlar niteliktedir. 

Richard Feynman’a göre iki bilgi türü vardır. Bilginin adını bilmek ve bilginin ne olduğunu bilmek birbirinden ayrılır.  

“Ne düşündüğünü bildiğini söyleyen ancak bunu ifade edemeyen kişi genellikle ne düşündüğünü bilmez.”

          Mortimer Adler

Richard Feynman 

Feynman, 11 Mayıs 1918 yılında New York’ da dünyaya gelmiştir. 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden biridir. Kuantum mekaniği ve parçacık fiziği alanında önemli çalışmalar yaparak Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Tanınmış bir öğretim görevlisidir. Feynman kendisini “çok sıradan bir insan” olarak görmüştür. Geliştirdiği çalışma yöntemiyle en zor konuların bile çok kolay bir şekilde öğrenilebileceğini savunmuştur. Feynman’a göre başarıya ulaşmak için en önemli etkin kişinin sahip olduğu zeka değil, anlamak için gösterdiği azim ve çabadır. Öğrenme yolunda bilgileri anlamlandırma yolunda birçok gözlemde bulunmuş, bu sayede kendi yöntemini geliştirmiştir.

Feynman Tekniği

Feynman Tekniği olarak bilinen yöntem, temel olarak karmaşık yapıdaki fikirleri basit kavramlar üzerinden açıklayarak konunun zihnimizdeki kalıcılığını arttırmayı amaçlamaktadır. Böylece öğrenmek istenilen konu hızlı ve verimli bir şekilde hafızaya yerleşir. Bu yöntem, yeni kavramları hızlı bir şekilde öğrenmeyi, var olan eksik bilgileri tamamlamayı, fikir ve düşünceleri zihinde tutmayı sağlar. Ayrıca verimli bir çalışma için kullanılır.

Feynman Tekniği 4 aşamadan oluşmaktadır:

1.Aşama: Öğrenmek İstediğin Konuyu Seç!

İlk olarak üzerinde çalışmak istediğiniz konuyu belirleyin. Boş beyaz bir kağıdın üst kısmına belirlediğiniz konuyu yazın. Konuyla ilgili tüm bildiklerinizi kağıda aktarın. Ardından konuyu inceleyin. Yeni bilgiler edinin ve aklınızda kalanları da kağıda geçirin.

2.Aşama: Konuyu Bilmeyen Birine Anlatırmış Gibi Yap! 

Konuyu hiç bilmeyen birine anlatıyormuşçasına basit kavramlar kullanarak kağıdın geri kalanına öğrendiklerinizi yazın. Sade ve basit bir dil kullanın. Küçük bir çocuğun anlayacağı türden kelimeler tercih edin ve sesli bir şekilde yazdıklarını okuyun. Konuyla alakalı örnekler vermeniz konular arasındaki ilişkiyi daha kolay anlamanıza yardımcı olabilir.

3.Aşama: Kağıdını Gözden Geçir ve Bilmediklerinizi İnceleyin!

Doldurduğunuz kağıdı birkaç kez okuyun. Kendinizi eksik hissettiğiniz veya takıldığınız bir noktada araştırmaya geri dönün ve bilgilerinizi tazeleyin. Anlatmakta zorlandığınız kısımlar kafanızda oturuncaya kadar okuyun.

4.Aşama: Öğrendiklerini Başkasına Anlat!

Konu hakkında bilgisi olmayan bir kimseyi (6- 12 yaş arasında bir çocuk tercih edilebilir) bulun ve konuyu ona anlatın. Öğrendiğiniz ve mantığınızla basitleştirdiğiniz konuyu karşınızdakine anlattığınız zaman konuyu pekiştirdiğinizi hissedeceksiniz. Karşınızdaki kişiden alacağınız geri bildirim de size fayda sağlayacaktır. 

Feynman Tekniği Ne Zaman Kullanılır ?

  • Yeni bir konu öğrenirken
  • Unutulan konular hatırlanmak istendiğinde
  • Etkili bir çalışma yöntemi açısından

Verimli çalışma alışkanlığı kazanmak ve zihinde kalıcılığı sağlamak amacıyla tercih edilen Feynman Tekniği hayatınızı kolaylaştırırken öğrenmenize yardımcı olacak. Böylece farklı düşünme becerileri kazanacak ve konuları derinlemesine anlayacaksınız.