Not Tutmanın En Etkili Yöntemi: Cornell Metodu

Ancak yazıya geçmiş düşüncenin değeri vardır; geri kalanlar boş çırpınmalardan, rüzgarın alıp götürdüğü bir saatlik hayallerden, başka bir şey değildir.

Dale Carnegie

Bilgi, herhangi bir konu veya iş doğrultusunda öğrenilen, öğretilen durumların bütünüdür. İnsanlık tarihinden bu yana insanlar görerek veya deneyimleyerek elde ettiği bilgileri içgüdüsel olarak kaydetme ihtiyacı hissetmişlerdir. İlk zamanlarda mağaralara çizilen resimlerle giderilen bu ihtiyaç yazının bulunmasıyla insanların birbirleriyle iletişimi kolaylaştırmış, tarihin ve bilginin uzun yıllar boyunca aktarılmasını sağlamıştır. 

“Söz uçar yazı kalır.” sözünün doğruluğunu gösterircesine öğrendiklerimizin not etmediğimiz takdirde kalıcılığını yitirmesi bizlere not tutmanın önemini göstermektedir. Kişi algılayış ve öğrenme biçimine göre dinleyerek, izleyerek, okuyarak veya yazarak öğrenmesini gerçekleştirebilir. Ancak bir gerçek vardır ki kayda geçirilmeyen her şey bir gün unutulabilir.

Bu yazımızda ders çalışmamıza katkı sağlayacak, hem öğrendiklerimizi unutturmayacak hem de istediğimiz zaman tekrar tekrar bakabileceğimiz notları nasıl oluşturmamız gerektiğini “Cornell Metodu ” sayesinde öğreneceğiz.

Cornell Metodu Nedir?

Bir kişinin etkili ders çalışmasını gerçekleştirebilmek, ders çalışma süresini azaltabilmek ve çalıştığı zaman boyunca maksimum verim alabilmesini sağlamak amacıyla iyi not almayı bilmesi en önemli noktadır. Not almak ders çalışmanın olmazsa olmaz faktörlerinden biridir. Özellikle üniversite sınavı gibi uzun bir süreçte önceden çalışılan konularının unutulmaması veya kolayca tekrar hatırlanması adına not alımına dikkat edilmelidir. 

Cornell Metodu, 1940’lı yıllarda Amerika’daki Cornell Üniversitesi’nde Profesör Walter Pauk tarafından geliştirilen etkili bir not alma yöntemidir. Bu yöntem ders dinlerken veya kendimiz de çalışırken kısa am öz kısımları not ederek geride kalmamayı vaat ediyor.

Cornell Metodu içerisinde öğrenmeyi ve çalışmayı barındıran her durumda kullanabilir. Ancak metot en başında özellikle üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarından doğmuştur. Ders anlatan hocanın hızına yetişmediğinden ve sınav zamanlarında ders çalışma sürelerinin uzunluğundan yakınan öğrencilere vitamin tadında etkilidir.

Cornell Metodu, sistematik çalışmanıza olanak sağlar. Konuların ana fikrini kavratır. Basit ve etkili bu yöntem zamandan tasarruf etmemize ve çalışmalarımızdan verim almamıza yardımcı olur.

Cornell Metodu Nasıl Uygulanır?

Notlarınız için tuttuğunuz ayrı bir defter veya A4 boyutundaki bir kağıdı yanınızda bulundurarak bu yöntemi uygulamaya başlayabilirsiniz. 

 • Hazırladığımız boş kağıdımızı alt kısmında yaklaşık olarak 4 ya da 5 cm boşluk bırakacak şekilde yatay bir çizgi çiziyoruz. Burası sayfanızın özet kısmı olacak.
 • Aynı şekilde kağıdın sol tarafında 6 ya da 7 cm boşluk bırakacak şekilde bu kez dikey bir çizgi çiziyoruz. Burası anahtar kelimelerinizin yer alacağı bölüm olacak.
 • Kağıdın üst kısmına ders adını, konuyu ve tarihi yazıyoruz. Konuya dair küçük hatırlatıcıları da ekleyebiliriz.
 • Kağıdın geniş sağ tarafında derste anlatıları veya konuyu çalışırken önemli yerleri maddeler halinde, şekil ve grafiklerle not alabilirsiniz. Özellikle hocanın vurguladığı veya kitapta altı çizili yerleri önem sırasına göre not kağıdınızda belirtirseniz sizin için faydalı olacaktır.
 • Esas nokta kağıda konuyla ilgili her şeyi yazmak değil, öz ve kısa bir şekilde önemli kısımları not etmektir.
 • Dersten sonra yazdıklarınızı gözden geçirin ve konuyla ilgili size çağrışım yapacak anahtar kelimeleri sayfanın sol tarafında çizgiyle ayırdığınız sütuna yazın. 
 • Özet kısmını konuyu karşınızdaki birine özetliyormuş gibi kendi cümlelerinizle doldurun.
 1. Kaydetme
 2. Özetleme
 3. Tekrarlama
 4. Yansıtma
 5. Gözden Geçirme
 6. Örnekleme