Tek mi? Çift mi? Tekniği: Zaman Yönetimi Nedir ?

Zaman yönetimi hepimizin en ideal şekilde hayatına entegre etmek istediği ancak nasıl yapacağını bilmediğinden veya planı, programını oluşturamadığından uygulayamadığı bir durumdur. Genellikle çoğumuz eskiden kalma alışkanlıklarla yapmamız gereken işleri biriktirir, son güne kadar yapmayız. İşte o hiç istemediğimiz son gün geldiğinde ise endişe ve stres artar; işi yetiştirme telaşından nasıl yaptığımızı bile anlayamayız.

Geleceğimiz için önemli olduğunu düşündüğümüz üniversite sınavına çalışırken de zaman zaman aynı stresle karşı karşıya kalabiliriz. Zaman yönetimini iyi ayarlayamamak konsantrasyonumuz bozabilir, önceden yapmamız gereken ama yapmadığımız işlerimizi aklımıza getirir ve bizi maalesef çıkmaz bir döngüye sokar. Böylece sonu gelmeyen işlerle birlikte çalışma verimimiz ve üretkenliğimiz azalır, yaşama sevincimiz ve isteğimiz azalır.

Barış Özcan öğrencilik yıllarında zamanını yönetmek, verimli kullanmak amacıyla çeşitli yollar denemiş ve bir yöntem geliştirmiş. Gelin “Tek mi? Çift mi?” adını verdiği bu yöntemi daha yakından inceleyelim.

Barış Özcan, yetişmeyen işlerin yol açtığı stres anlarında yapılması gereken acil iş ve diğer tüm işler olarak hayatı ikiye ayırmamızı tavsiye ediyor.

  1. O an saat tek sayı ise dikkat dağıtacak her türlü eşya ve durumdan uzaklaşmayı, o saatte yalnızca yetişmesi gereken işi bir saat kadar yapmamızı öneriyor.
  2. Saat çift sayıya ulaştığında ise işimizi bırakmamızı ve iş dışında herhangi bir şeyle ilgilenmemizin faydalı olacağını söylüyor.

Barış Özcan’a göre bu şekilde yarı zamanlı çalışma hissiyatı bizi psikolojik olarak rahatlatıyor ve zaman yönetimini doğru yürütmemizi sağlıyor. Böylece işler veya çalışmamız gereken konular yetişecek mi telaşından sıyrılıp asıl işimize odaklanabiliyoruz. 

Çalışma süreci uzun bir zamanı kapsayan üniversite sınav hazırlığında da “zaman yönetimi” önemi ayrı bir noktadadır. Konuları unutmamak, sıklıkla tekrarlamak ve yeni konu öğrenmek çalışmaya geç başlayan veyahut düzensiz çalışan bir öğrenci için zorlayıcı olabilir. Vaktinde bu yollardan geçmiş her bireyden duyacağınız üzere asıl önemli olan çok çalışmak değil planlı programlı çalışmaktır. Çalışmasını belirli bir düzen içerisinde ilerleten kısacası “zaman yönetimini” iyi bir şekilde hayatına adapte etmiş bireylerin sınavlarda daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir. Çeşitli ders çalışma tekniklerinden size en uygun olanı bulup çalışma düzeninizi oluşturabilir, defter veya kağıda bu planı not alarak gün gün ilerleyişinizi görebilirsiniz. Kişinin yaptıklarını ve yapacaklarını toplu halde görmesi hangi aşamada olduğunu anlamasını ve eksiklerini belirlemesini sağlayacaktır. Yalnızca dikkat etmeniz gereken her bireyin öğrenme şekli ve bilgileri hafızasında tutma yöntemi farklıdır. Çeşitli kişilerden tavsiye alınması gereken tavsiyeler hazır bir çalışma programının uygulanması değil size en uygun olacak yöntemin belirlenmesidir. Düzgün ve planlı çalışıldığı takdirde ise başarılamayacak hiçbir şey yoktur.