Yapay Zeka Mühendisliği Okumak ve Mezun Olduktan Sonrası

Yapay zeka mühendisliği, temelinde yazılım ve bilgisayar mühendisliklerini barındıran YKS sınavında sayısal bir başarı elde ederek yerleşilen 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu iki bölümün tek bir çatı altında birleştirilerek üniversite bölümü olmasının ana sebebi ise gelişen teknoloji ve değişen dünya düzenidir.

Bu bölümde bilgisayar ile ilgili tüm programlar ve bu programların yazılım şekilleri görülür. Görülen tüm bu yetenekler bir robot, makine gibi aletlerin içine yüklemek için kullanılacağından hayatının merkezi olacak kadar iyi öğrenilmelidir. Yapay zeka mühendisliğinin esas amacı ise insanların yaptıklarını bilişim sistemlerine aktararak gelecekteki hizmet sektörünü oluşturmaktır. Yapay zeka mühendislerinin görevleri için diyebileceğimiz bir başka şey ise veri mühendisleri ve işletmelerin yöneticileri arasında köprü olmak, yapay zeka modellerini test ederek çalıştırmak ve makine kullanım modellerini diğer kullanıcılar için düzenlemektir. 

Yapay Zeka Mühendisinde Olması Gereken Yetkinlikler

Bir yapay zeka mühendisini bir adım öne taşıyacak olan yetkinlikler ; 

  • Makine öğrenme algoritmaları, 
  • Yazılım üretim döngüsü,
  • Veri girişi kurulumu,
  • Veri madenciliği ve örüntü eşleme gibi dersleri ya da kursları alarak sağlanmalıdır. 

Yapay Zeka Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Okunabilir ?

Dünyada ve Türkiye’de çok yeni bir alan olduğundan bu bölümün üniversitelerde bulunma sayısı da azdır. Şuan Türkiye’de; 

  • Hacettepe Üniversitesi 
  • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 
  • Bahçeşehir Üniversitesi’nde bulunur.

Yapay zeka mühendisliğinin şu anda çok fazla iş alanı olmasa da yükselen meslekler arasında olacağından her insana hitap eden şirket için vazgeçilmez bir parça olacaklarından önemli ve iş imkanı yönünde çeşitlenecek bir meslek grubudur. Üniversite tercihi yapacak olan öğrenciler için de yükselen meslek olarak görüldüğünden talep çok fazladır ve puan olarak yüksek puanlara sahiptir.